Dnes 13.11. byla v BOE zveřejněna vyhláška, která zavádí povinné negativní testy pro všechny cestující přijíždějící do Španělska. Tím se také mění způsob kontroly cestujících přijiždějících na Kanárské ostrovy, který je platný od 14. listopadu.
Od 23. listopadu všichni cestující ze zemí uvedených ve vyhlášce musí při vstupu do Španělska předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Žádný jiný typ testu nebude uznán. Při vstupu do země (letiště, přístavy) bude probíhat i vizuální kontrola cestujících. V případě podezření na symptomy onemocnění bude cestujícící vyzván k měření teploty. V případě, že cestující bude mít vyšší teplotu než 37,5°C, bude vyzván k lékařské prohlídce.
Dále je nutné vyplnění formuláře na www.spth.gob.es. Získaný QR kod je kontrolován při příletu.
Povinnost mít testy se zavádí pro cestující ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru podle semaforu EU. Je tak povinné pro cestující ze zemí v červené a šedé zoně. V současné době to je pro všechny země krome několika oblastí Řecka (ostrovy Kitri, Ionia Nisia, Dytiki Ellada a Sterea Ellada), Norska (Rogaland, Møre og Romsdal, Nordland, Viken, Innlandet, Vestfold og Telemark, Agder, Vestland, Trøndelag a Troms og Finnmark), Portugalska (Azorské ostrovy) a Dánska (Faerské ostrovy a Gronsko)
Pro cestující mimo EU je hodnotícím parametrem výskyt nákazy vyšší než 150 případů na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní. Jsou to země Albánie, Andorra, Argentina, Arménie, Aruba, Bahrajn, Belize, Bosna a Hercegovina, Kapverdy, Kolumbie, Kostarika, Spojené arabské emiráty, USA, Ruská federace, Gruzie, Gibraltar, Guam, Jordánsko, Kuvajt , Libanon, Libye, Severní Makedonie, Maroko, Moldavsko, Monako, Černá Hora, Palestina, Panama, Francouzská Polynésie, Portoriko, Spojené království, San Marino, Svatý Martin, Srbsko, Švýcarsko, Tunisko a Ukrajina.
Pro Kanárské ostrovy tedy platí: od 14. listopadu negativní PCR nebo antigenní test, kontrola při ubytování. Od 23. listopadu pouze PCR test, kontrola na letisšti nebo přístavu.
Image